« Travanj 2024 »

POVIJEST RAZVOJA NAŠEG CENTRA

Početak našeg rada bio je davne 1955. godine pri redovnoj OŠ - Vježbaonici učiteljske škole, ali je 1963. godine donešena odluka o osnivanju i radu Specijalne osnovne škole, kasnije nazvane "Dr Zlatan Sremec", u decentnoj, stoljetnoj zgradi u najljepšem dijelu grada, okruženoj zelenilom perivoja.

Osluškujući potrebe i prateći promjene u odgoju i obrazovanju, te rehabilitaciji djece i odraslih osoba s većim teškoćama u razvoju, 1979. godine osnovali smo odgojno obrazovne skupine za rad sa djecom s umjerenom i težom mentalnom retardacijom, kronološke dobi od 7 do 17 godina.

Uz veliko razumijevanje i podršku roditelja otvorili smo 1980. godine i skupinu radnog osposobljavanja. Pet godina poslije, 1985. godine osnivamo dvije radionice za radno proizvodne aktivnosti odraslih osoba s invaliditetom (populacija korisnika s umjerenom i težom mentalnom retardacijom, sljepoćom i tjelesnom invalidnošću). Radionice su bile smještene na dvije lokacije - jedna u Bistričkoj ulici, a druga u iznajmljenom prostoru Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek".

Dana 01. travnja 1990. godine izdvojili smo se iz RO "Narodni heroji" i postali samostalna ustanova pod nazivom Centar za odgoj i osnovno obrazovanje "Dr. Zlatan Sremec", a 07. ožujka 1996. godine promijenjen je naziv u Centar za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark". Prihvatili smo ime humano usmjerenog čovjeka, punog razumijevanja za potrebe osoba s posebnim potrebama. Kroz naš Centar prošle su generacije učenika koje smo nastojali odgajati, obrazovati i pripremati za samostalan život i rad.  Mnogi od njih stekli su profesionalna znanja i vještine, uključili se u život zajednice, stekli svoje obitelji i postali punovrijedni članovi našega društva.

Dugogodišnja želja i potreba za kvalitetnijim prostorom ostvarila se 18. svibnja 2001. godine, kada smo nakon svečanog otvaranja uselili u nove prostore. Nova zgrada Centra "Ivan Štark" smještena je u Drinskoj ulici, u čijoj neposrednoj blizini djeluju dvije osnovne, dvije srednje škole i Prosvjetno-kulturni centar Mađara. Ukupna površina zemljišta veličine je 4.988 m2, unutarnjeg prostora 2.400 m2, a ostalu površinu predstavljaju oplemenjene zelene površine sa pratećim sadržajima poput školskog igrališta, tobogana, klackalica, ljuljački, eko-kutića i sl.