« Travanj 2024 »

U tri skupine Poludnevnoga boravka u Briješću uključeno je 60 odraslih korisnika u dobi od 21 do 66 godina različitih motoričkih, senzoričkih i intelektualnih sposobnosti. S korisnicima rade dva edukatora rehabilitatora, radna terapeutkinja, medicinska sestra i njegovateljica u vremenu od 8 do 15 sati. Jutro korisnici u Poludnevnom bravku počinju pripremom doručka i toplih napitaka. Vrijeme je nakon doručka organizirano kroz radno-proizvodne aktivnosti, kreativne aktivnosti, aktivnosti organiziranoga provođenja slobodnoga vremena i praktične vještine. Kroz različite kreativne i radno-proizvodne aktivnosti korisnici izrađuju proizvode koje predstavljaju na božićnom i uskršnjem sajmu. Radionica je opremljena potrebnim alatima i strojevima za rad s limom, drvetom i papirom, a što više nastojimo iskoristiti materijale koje pronalazimo u prirodi. Velika pažnja pridaje se i reciklaži materijala kao što su plastika, papir i staklo.

U sklopu radnih aktivnosti proizvodimo i izrađujemo različite uporabno-estetske predmete: trokutiće za stakla, podloške za svijeće, okvire za slike, kućice za ptice, drvene stolice, nosače za olovke i vino, različite adventske vijence, ukrasne satove, stalke za cvijeće, kao i edukativne igračke od drveta.

Godine 2021. u dogovoru s ravnateljicom Centra djelatnici i korisnici Poludnevnoga boravka iskoristili su dio vanjskoga prostora i zasadili svoj vrt. Uspješno su uzgojili ove kulture: zelenu salatu, crveni luk, češnjak, ciklu, grašak, rajčicu, krastavce, papriku, krumpir, tikvice, kupus i poriluk.

Godine 2022. učinili smo još jedan korak naprijed! Poludnevni boravak dobio je vlastitu kuhinju u kojoj će se pripremati ručak za korisnike, a proizvodi koje uzgojimo u vrtu iskoristit će se u pripremi ručka ili za salatu. Poseban je to osjećaj za korisnike kada pri posluživanju ručka na tanjure stavljaju primjerice salatu koju su oni zasadili, zalijevali, održavali i na kraju ubrali i začinili za zdraviji obrok. Baš ih taj osjećaj potiče na rad u vrtu s njihovim voditeljima, kada je u ljetnim danima temperatura zraka i preko 25°C.

Korisnici se svakodnevno uključuju ili samostalno izvode aktivnosti svakodnevnoga života, a to su: priprema doručka, postavljanje i posluživanje obroka, pomoć spremačici u održavanju čistoće prostora ili samostalno održavanje čistoće radnoga mjesta i prostora radionice.

Centar “Ivan Štark” niz je godina bio drugi dom našim korisnicima tako da oni i dalje rado sudjeluju i pomažu u svim aktivnostima našega Centra kao što su pripreme raznih izložbi i priredbi, akcije sakupljanja staroga papira, uređenje okoliša, održavanje dječjega igrališta i cjelokupnoga školskoga dvorišta.

Korisnici su i dalje uključeni u pjevački zbor, folklor, razna sportska natjecanja i aktivnosti Učeničke zadruge.

Pojedini korisnici su stekli osnovna znanja za rad na računalu što je jednom korisniku bila motivacija i poticaj uključivanja u Školu informatike gdje je završio tečaj te stekao zvanje Računalni operater. Obavljamo servisiranje i otklanjamo manje hardverske kvarove, kako na školskim tako i na računalima korisnika i roditelja. Naši korisnici prikupljaju korištena računala sa manjim greškama i nedostacima, osposobe za rad, te ih poklone učenicima i korisnicima slabijeg imovinskog stanja. Aktivnosti organiziranog provođenja slobodnog vremena ostvaruju se  kroz izvannastavne i izvanškolske aktivnosti Centra kao što su pjevački zbor, Tradicionalni aikido, nogomet, novinari, multimedija, keramičari, folklor i kroz sekcije Učeničke zadruge.

Jedan je korisnik putem programa Zapošljavanja uz podršku zaposlen u Centru i svakodnevno pomaže kuharici u pripremanju ručka u školskoj kuhinji. Temeljem Ugovora s Gradom Osijek jedan je korisnik zaposlen u Gradskom poglavarstvu na jednostavnijim poslovima, poput čišćenja, dostave i uređenja okoliša.